آشنایی با معماری مساجد در ایران در طول تاریخ

مطالب دیگر:
📒پاورپوینت زندگی نامه رودکی و آثار آن📒پاورپوینت ارائه سيستم هاي يكپارچه وپيش ساخته نوين تصفيه فاضلاب دراجتماعات كوچك و مناطق روستایی📒پاورپوینت استفاده از ماشین بردار پشتیبان (SVM)برای تشخیص گوینده📒نحوه کسب درآمد از اینترنت در منزل📒پاورپوینت اصلاح نباتات(مهندسی ژنتیک)📒پاورپوینت بازوپایان📒پاورپوینت بند پایان و فسیل آنها (حشرات – سخت پوستان – هزارپایان – عنکبوتیان )📒پاورپوینت زیر رده دیلنیده DILLENIIDAE (( چهارمین زیر رده از رده ماگنولیوپسیدا))📒پاورپوینت آسيب شناسي رواني (۱)📒پاورپوینت بررسي سبك اسناد (مكان كنترل) و عزت نفس در دانشجويان📒پاورپوینت اقليم شناسي ديناميک📒پاورپوینت بیش فعالی📒پاورپوینت الگوهای ساختاری اتم📒پاورپوینت امنيت (IP) IPSec📒پاورپوینت امنيت وب📒پاورپوینت کنفرانس درس تنظیم شرایط محیطی (عایق های رطوبتی )📒کوره ها ذوب فلزات📒پاورپوینت فرآيند انتخاب و معرفي توليد كنندگان برتر📒پاورپوینت فرآيند توليد نرم افزار در متدولوژی USDP📒پاورپوینت كنترل آماري فرآيند (spc)
آشنایی با معماری مساجد در ایران در طول تاریخ|30019548|uwl|bf|یو دابلیو|
یکی از برترین فایل های قابل دانلود با عنوان آشنایی با معماری مساجد در ایران در طول تاریخآماده دریافت می باشد .

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 55

فهرست مندرجات

بخش اول

فصل اول

معماري مساجد ايراني در دروه آل بويه320 447 هجري

1 1. طرح مسجد در ايران در دوران اوليه اسلام

1 2. مسجد جامع نيريز:

1 3. معماري مساجد آل بويه در اصفهان و يزد:

1 3 1. مسجد جامع اصفهان:

1 3 2. مسجد جورجير اصفهان:

1 3 3. مسجد جامع نايين:

فصل دوم

2 معماري مساجد ايراني در دوره سلجوقيان (447 553 هجري)

2 2. مسجد جامع قزوين:

2 1. مسجد جامع اصفهان:

فصل سوم

3 معماري مساجد ايراني در دوره ايلخانان (615 735 هجري)

فصل چهارم

معماري مساجد ايراني در دوره تيموريان (772 908 هجري)

فصل پنجم

معماري مساجد ايراني در دوره صفويان

بخش دوم

پیشگفتار:

مسجد ومحراب اگر چه در آموزه های دینی دارای جایگاهی منحصراً معنوی نبوده ( به ویژه محراب که اسم مکان از ریشه حرب است ) و بیشتر به عنوان پایگاهی برای پاسخگویی به غالب نیازهای مسلمانان برآمده بود ، به اندک زمانی با روحی که از لطافت ایمان و جذبه حضور درآمیخته بود به زیباترین بنای اسلامی بدل شد . به گونه ایی که شکل و ساخت مساجد در کشورهای اسلامی زیر بنای هنر و معماری اسلامی را تشکیل داد. معماری زیبا ، با کاشی کاری های هوش ربا ، کتیبه ها، گچبری ها ، معرق ها و دیگر عناصر معماری در هم آمیخت ومعماری اسلامی را پدیدآورد که هم اکنون مایه فخر ومباهات ملل اسلامی و یکی از جاذبه های گردشگری این کشورهاست . نمونه هایی از این مساجد ، مسجد شیخ لطف الله در اصفهان و تاج محل در آگره هند است .

در این گفتار سعی داریم مسجد یا مساجدی را از دوره خلفای عباسی تا قاجار معرفی کرده و به پاره ای ویژگی های معماری هرکدام از این بناها اشاره کنیم .

مقدمه

ايستادن در برابر خداوند و سخن گفتن با او، 5 بار در روز، اجتماع در «مسجد» محلي كه نه تنها عبادتگاه، بلكه مركز مهم همه فعاليت هاي يك جامعه اسلامي است، سبب شد كه بناي مساجد در ايران به سرعت پا بگيرد. اين بناها در آغاز، بسيار ساده بودند و بر اساس متون و مصالح ساختماني و سبك هاي محلي ساخته مي شدند. مساجد آغاز ايراني، نسبت به ساختمان هاي ساساني، چندان عظمت و ابهتي نداشتند. متأسفانه هيچ نمونه اي از اين مساجد بر جا نمانده است، ليكن تاريخ نويسان آنها را بسيار وصف كرده اند؛ مثلاً در اين مساجد علاوه بر نيايش پنج گانه روزانه، به آموزش خواندن و نوشتن و تعليم تا مدارج بالاي علمي مي پرداختند. علاوه بر آن، مسجد مركز تجمع سياسي اجتماعي مردم نيز بود. اطلاعات سياسي نظامي و اجتماعي در مسجد در دسترس مردم گذارده مي شد.

امور مختلف همگاني نيز در مسجد حل و فصل مي شد. به همين سبب درهاي آن هميشه به روي مردم باز بود. هر مسجد، حداقل، يك كتابخانه، يك آب انبار، يك مدرسه، يك درمانگاه و حتي يك غذاخوري همگاني داشت. از اين رو بايد روز به روز بر وسعت مسجدها افزوده شود. نخستين مسجدهاي ايراني، ساختمانهاي كاملي بودند كه براي ساختن آنها هزينه زيادي صرف مي شد و تزئينات پرخرجي بكار مي بردند. با اين حال، مساجد نقشه و طرح ثابت نداشتند.

مسئله مهم در ساخت مساجد اين است كه شكل بنا بيشتر از مصالح و متون آن، منشأ آغازين اثري نيرومند و عاطفي است كه بخشي از آن از نيازهاي عبادي و نيايشي ناشي مي گردد. در مسجد نيازمند تشكيلات پيچيده و ويژه اي نيست و با سادگي محض سازگار است. اين معماري نه به سنگ اهميت مي دهد و نه به آجر و يا مهارت و تردستي استاد كار. اين، بيش از هر چيز، پژواك روح هنرمند و چكيده و عصاره نيروهايي است كه بر آن حاكمند و آنرا رهبري مي كنند. مطالبي كه در اين تحقيق آورده شده چكيده اي از خصوصيات مساجد در دورانهاي مختلف پس از اسلام مي باشد كه در هر فصل به بررسي آنها مي پردازيم.